Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výroba vrtulového kuželu

Milan vyrábí pro většinu letadel i vrtulové kužele. Na malém soustruhu, který má, dokáže vyrobit kužel do maximálního průměru 300 mm. Kužele jsou z extrudovaného polystyrenu, který se standardně přetmelí šlehaným tmelem, přebrousí, přelakuje bezbarvým lakem a muže se natřít libovolnou barvou. Na pár následujících fotografiích a schématu si můžete prohlédnout princip uchycení kužele.

                 unasec_vrtule-01.jpg
Je třeba vyrobit z duralu nový unašeč, který se montuje na obrácenou montáž motoru. Na tento unašeč se nasadí základní deska z 5 mm překližky. Následuje vrtule, která se přitáhne k základní desce matkou na unášeči. V této konfiguraci už se dá letět. Vrtule drží, volně se otáčí, chybí jen kužel.
unasec_vrtule-02.jpg

V ose kuželu je vlepená buková kulatina o průměru 15 mm. Ta je uvnitř vyvrtaná podle schématu, aby do ní zapadl 5 mm imbusový šroub. Na středící kolíky se nasadí kužel nalepený na 3 mm překližkové desce a skrz bukovou kulatinu se pomocí imbusu stáhne dohromady k základní desce (v unašeči je vnitřní závit o průměru 5 mm).

Běheunasec_vrtule-04.jpgunasec_vrtule-05.jpgunasec_vrtule-06.jpgunasec_vrtule-07.jpgm výroby je třeba důsledně dodržovat, aby všechny díly byly souměrné podle osy, protože jinak by došlo ke značné házivosti.unasec_vrtule-sc.jpg